چلاسر و جل

اخبار و اطلاعات و آگهی های دو روستای زیبا

پائیز زیبای 86

  پائیز زیبای 86

سخن آغاز و سر مقاله

در پائیز زیبای چلاسر نگارشی نو در وبلاگ نویسی را برای شناساندن خوبیها و کمبود های دو روستای چلاسر و جل آغاز می کنم،  البته در باره تمام روستاهای اطراف و شهرهای منطقه هم در این وبلاگ خواهم گفت.  و این نگارشی نو در وبلاگ نویسی می باشد،  در تمام وبلاگها و سایتها . . . . . . .

چلاسر روستایی  که عطر چای کارخانه چای خشکنی آن  تمام فضا را پر کرده، و تازه وارد را  وادار به مکث میکند، به به بهترین  چای دنیا. روستایی، که خوش طعم ترین . . . . . . .

  از  جل  زیبا دیدن کنید

 روستای کوچک و کم جمعیت ( جل )، معروف به جل چلاسر در / ۱۲  کیلومتر جنوب غربی شهر تنکابن، و در دهستان سلیمان آباد قرار دارد. با مناظر بسیار زیبای طبیعی کوهپایها ی، و . . . . . .

عزیزان  چلاسر و جل ، خبر، عکس ، مقاله و آگهی، جهت این  وبلاگ ارسال  نمایند.

  گبرستان  بی نام     

 در بلندای کوهی جنگی، و سبز نزدیک روستای  سیاهگل چال،  شهر  تنکابن گبرستا نی بی نام آرام آرمیده ، و در انتظار دیدار عاشقان تاریخ شکوهمند ایزان عزیز است. گبرهایی که در زیر سنگهای تنومند قرار  دارند، وتصور اینکه چگونه اینها را، که هر کدام چند  تن وزنشان است، . . . . . . .  

  قلعه  گنج  فراموش  شده

برفراز تپه ای جنگلی و سبز در روستای نسامه، 7  ، کیلومتری جنوب چلاسر، قلعه ای فراموش شده، بروی دنیائی از گنج آرام آرمیده، شاید در دل پرشکوهش در انتظار . . . . . . . . .

آخرین  مرز  گیلان   

از زبان قدیمی های چلاسر  شنیده ام،  که این  روستا مر کز خان نشین  شرق گیلان بوده،  و شهری در شرق گیلان و یا  این قسمت  از غرب مازندران، وجود  نداشته، و تمام این منطقه . . . . . . .

اگر اگر اگر این منطقه با امکانات طبیعی و عالی که دارد توریستی بین المللی . . . . . .

 

عکس  تکش از باغ یک ویلا و مناظر روبری آن  


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۶ساعت 19:11  توسط انوش راوید  | 

تکش یا تیکش

  تکش یا تیکش  

  نامی تاریخی بازمانده از گذشته های پر ابهت ایران ، با شنیدن این نام  به   یاد حماسه ها و دلاوریها می افتیم. به یاد قهرمانیها، رشادتها، که همه تاریخ ما را پر کرده است. در ادامه مسیر چلاسر و جل به روستای تکش یا تیکش میرویم. روستایی در 18 کیلومتری،جنوب غربی شهر تنکابن استان مازندران. ازمیدان هفت تیر تنکابن در مسیر جادهای سبز بسیار زیبا یی قرار میگیریم . در ابتدا  روستای بزرگ و پرجمعیت زنگیشا محله  با مردمی خوش مشرب روبرو میشویم، که یکی از بزرگترین تولید کنندگان پرتقال خوش طعم ایران عزیز میباشد، این روستای زیبا به طول سه کیلومتر دردو طرف جاده، شکوهمند قرار گرفته،  وبه هر تازه واردی خوش آمد می گوید. ولی ایکاش این  سه کیلومتر که یکی از پر رفت وآمد ترین جاده های روستایی ایران است، به صورت بلوار بود، چون لیاقت آن را دارد. سپس به دو راهی دو هزار می رسیم که جاده دوهزار و سه هزار، خود تعریفی و دیدنی  و افسانه ای جدا گانه دارد. ولی ایکاش به این وضع بی سامان رسیدگی ،  و از ساخت وساز ویلاهای بسیار جلوگیری میشد.   و بعد به روستای سلیمان آباد میرسیم . روستایی باسابقه تاریخی طولانی و در راه رشد ولی باز ایکاش به این روستا بیشتر رسیدگی میشد. سپس چلاسر و جل و اولین بلندی البرز یعنی تیکش. در هر چم جاده تکش مناظر دلفریب میبینیم، از بلندیها شهرها را میبینیم ، دریا را میبینیم، ودر سمت دیگر کوههای سرفراز البرز را با، آن یخچالهای طبیعی همراه با صدای  دلنشین پرندگان، که در هر فصلی و هر روزی و شبی زیبایی خاص دارد، باغهای پرتقال که گوهر گرانبها در خود دارند، و گاهگاه   قرقا ولان   زیبا که از نزدیک  پرواز میکنند. تکش  روستای قدیمی با جمعیت  کم ولی دنیایی برای  تعریف ، آثار تاریخی و گبرهای زیادی در نزدیکی روستا قرار دارند، که انسان را به یاد گذشته های دور و آنهایی که در اینجا بودند وزندگی جالب و کاملا طبیعی داشتند، می اندازد. مردم پر کار تکش همگی در تمام ساعات روز، مشغول کار کشاورزی و دامداری و باغداری هستند، و عمدهتولیداتشان،  مرکبات ،  چای ،  کیوی، فراورده  های دامی،  مقداری برنج  و  صنایع دستی از قبیل چادر شب، و پارچه و غیره میباشد. عمر مردم در حین سلامت به خاطر زندگی طبیعی بالا می باشد، و داستانها دارند که در فرصتی دیگر از زبان این انسانهای با صفای قدیمی خواهم گفت.

بیائید و ببینید تا بیشتر باور دارید  ایران عظیم بی همتاست.  

آرزوی مردم دهستان سلیمان آباد  

 دهستان سبز و زیبا و تاریخی سلیمان آباد، با پانصد کیلومتر مربع وسعت ویکصد و چهل روستا و هفتاد هزار نفر جمعیت، به مرکزیت روستای بزرگ چهار هزار نفری سلیمان آباد که در تعطیلات و تابستان، جمعیت دهستان تا سه برابر افزایش می یابد. از ده ها شهرستان ایران عزیز بزرگتر است.  براحتی میتواند یک بخش خوب و آباد که آرزوی مردم است باشد. جلگه حاصلخیز مازندران قهرمان در، قسمت شمالی و کوه های سر بفلک کشیده البرز سر فراز در قسمت جنوبی  دهستان قرار دارد.  تولیدات کشاورزی ودامی، که در آمد عمده مردم دلاور این بخش است از قبیل:  برنج  ــ چای ــ مرکبات ــ کیوی ـــ گل ــ گوشت مرغ ــ و لبنیات، به تمام ایران و خارج ارسال میگردد. صنایع کوچک مختلفی مانند:  برنجکوبی ها  ،  چوب بری ها ، وکارگاه های تعطیل شده  مانند : صنایع  جنگلی  و فیبر و تخته سه لا و  غذایی  و بسته بندی میوه، و  کارخانه چای دارد. مدارس متعدد که دانش آموزان بسیار درس خوان تحویل اجتماع میدهند . آثار تاریخی حفاظت نشده ، گبرها ــ قلعه ها ــ غارها ــ در نقاطی خرم و با صفا که دیدنشان آرامش میدهد در این دهستان قرار دارد ، که در صورت باز سازی میتوانند پذیرای هزاران توریست داخلی و خارجی باشند ، بلکه قسمتی از بیکاری مردم بکاهد. در کنار جویبار آرام، و آواز دلنشین پرندگان رنگارنگ به روی درختان تنومند و زمین چمن زار که قطرات آب چون گوهر می درخشند، مقبره  مجتهد سلیمان محمد تنکابنی صاحب کتاب  قصص العماء،  در سلیمان آباد قرار دارد. ولی سلیمان آباد استعداد بخش شدن دارد، و فاقد شهر داری و پاسگاه نیرو انتظامی است . و چهار شنبه بازار پر رونقش در وضع آشفته و کنار خیابان تشکیل میشود، که ترافیک وشلوغی زیادی درست  میکند، ایکاش مثل  بسیاری از کشورها سوله ای یا حتی مکانی، برای این بازارایجاد میکردند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۶ساعت 19:10  توسط انوش راوید  | 

بهترینها در چلاسر و جل

میوه های حیاط من

   پیش گفتار

      حیاط من نیز مانند بسیاری دیگر از خانه های روستایی،  دارای درختان میوه متعدد است،  و در هر فصلی میوه های مخصوص آن فصل را داریم،  در این صفحه تعدادی از آنها و خواصشان را می نویسم.  البته این را هم بگویم،  در این چند سال که وبلاگ نویسی می کنم،  به حیاط و باغ نمی رسم،  و چیزی مانند جنگل طبیعی شده است،  که همین هم کیف و لذت طبیعی خودش را دارد.

خرمالو

      خرمالو یک میوه خوشرنگ و زیبای پاییزی است،  احتمالا در هزاره های چهارم و پنجم خورشیدی ایرانی،  مهاجران چین ایران،  آنرا به کشور بردند،  و بعد به کشور ژاپن و بقیه دنیا برده شد،  و در ژاپن یک میوه ملی است.  نام خرمالو ترکیبی است از دو واژه خرما و آلو،  دو طعم گس و غیر گس دارد.  چوب درخت خرمالو به نام آبنوس شناخته می شود،  که سنگین و محکم است.

   خواص اعجاب انگیز خرمالو ــ  میوه خرمالو سرشار از ویتامین های آ – ب – ث است.  مواد معدنی آن شامل کلسیم - گوگرد – آهن – فسفر – منیزیم و پتاسیم است.  و حاوی مقدار زیادی پکتین است،  که فیبر محلول در آب است،  بنابراین باعث کاهش چربی خون می شود.  بعضی از انواع آن تانن دارد!  تانن متراکم در میوه خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی فشار خون بالا، دیابت و .. را کاهش می دهد.

      مطالعات در ژاپن نشان می دهد،  که پوست خرمالو حاوی فیتو شیمیکالی است،  که احتمالا سلول را در برابر آسیب اکسیداتیو مربوط به پیری محافظت می کند.  خاصیت آنتی اکسیدان میوه خرمالو بالاست،  و با زغال اخته و توت فرنگی قابل مقایسه است.  خرمالو پکتین دارد،  و هرچه برسد پکتین آن کمتر می شود.  خرمالو یک میوه اسیدی است،  و دارای اسید های مالیک - تارتاریک و اسید سیتریک است.  این اسیدها باعث جذب بهتر آهن و روی در بدن می شوند.

      این نکته رو بگویم،  افراد مستعد به چاقی و یا رژیم لاغری،  در روز بیشتر از یک خرمالو نخورند،  چون کالری بالایی دارد. هر عدد خرمالو بستگی به اندازه اش بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری دارد،  اگر در خوردنش زیاده روی شود،  باعث اضافه وزن می گردد.

مرکبات

پرتقال، نارنگی، نارنج، لیمو ترش و شیرین و...

      درباره خواص مرکبات بفراوانی و گفته و نوشته اند و تقریباً همگان می دانند.

عکسپرتقال یا اورنگ پارسی،  عکس شماره 7529.

     نام های اصیل ایرانی مرکبات در زبان های باستانی ایرانی، اورنگ و تورنگ و نارنگ و.. بوده است،  جهت اطلاع به معنی نام شهرها و روستا های ایران بروید،  پرتقال از زمان ورود پرتقالیها به جنوب ایران،  و با یک تحمیل اشتباه،  در ادبیات ایران جای گرفته است،  در این زیاد توضیح نوشته ام.

میوه  Blueberry

عکس میوه بلوبری Blueberry عکس شماره 7531 .

      میوه  Blueberry از دو واژه Blue به معني آبي و  berry به معني حبه گرفته شده است.  درختچه اي است خزان كننده،  كه حبه هاي آن به رنگ آبي تيره يا بنفش است.  گل آذين آن خوشه هايي به رنگ سفيد  و صورتي رنگ پريده يا قرمز است،  كه حالت زنگوله اي داشته و در انتهاي شاخه ها قرار دارد.  اين گل ها در اوايل ارديبهشت ماه ظاهر شده،  و سپس به حبه هاي  كوچك آبي رنگ و سفتي تبديل مي شوند،  كه طعم مطبوعي دارند و شيرينند.  عکس ها و مطالب بیشتر میوه بلوبری در اینجا.

عکس دو نوع انجیر،  که در حیاط من وجود دارد،  عکس شماره 7524.

عکس گوجه سبز با دلار و عکس تمشک،  عکس شماره 7525.

عکس چپ خوج و عکس راست ازگیل،  عکس شماره 7526.

عکس کرنبری،  که به انگور خارجی هم مشهور شده،  عکس شماره 7527.

عکس غوره و انگور تنکابنی،  آب آن فوق العاده است،  عکس شماره 7528.

7532

عکس توت سفید و توت سیاه،  عکس شماره 7532.

7533

عکس ریشه زنجبیل و گل آن،  البته نوع ایرانی،  عکس شماره 7533.

7534

عکس کیوی،  عکس شماره 7534.

 

   جالب:  خانم من بخشی از این میوه ها را خشک،  و یا مربای خوشمزه می کند،  جهت خواص این میوه ها مراجعه شود به اینجا.

 

عکس بخشی از حیاط من،  عکس شماره 3570.

 كليك كنيد:  درمان سنتی در ایران

كليك كنيد:  برف، سیل، خشکسالی، در ایران

كليك كنيد:  تاریخ غذا و پخت و پز و خوراکی در ایران

سبز= جنگل های شمال ایران، سفید= آسمان شفاف مرکز ایران، قرمز= سرخی فجر خلیج فارس

    توجه:  اگر وبلاگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  وبلاگ انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبلاگ و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبلاگم بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

    جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران:  حمله اسکندر مقدونی به ایران بزرگترین دروغ تاریخ،  حمله چنگیز مغول به ایران سومین دروغ بزرگ تاریخ،  و مقالات مهم مانند،  سنت گریزی و دانایی قرن 21،  و دروغ های تاریخ و حمله های عرب، مغول، تاتار،  و گفتمان تاریخ،  و جدید ترین بررسی های تاریخی در وبلاگ:

http://ravid.ir    و   http://arq.ir


برچسب‌ها: میوه خرمالو, میوه پرتقال, میوه بلوبری, میوه انجیر, میوه کرنبری
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۶ساعت 19:10  توسط انوش راوید  | 

تنکابن شهری توریستی

تنکابن  شهری توریستی

 تنکابن،می تواند یک شهر توریستی با در آمدی سر سام آور باشد، از یکطرف دریای  نیلگون و از طرف  دیگر کوه و جنگل سبز، و در بلندای کوه های بلند، سفیدی  برف نمایان  است، و هیچ  کجای  گیتی این طبیعت زیبا  یکجا کنار هم چیده  نشده، بجز غرب  مازندران و تنکابن. فقط  انسانی گران می خواهد تا چشم ببندد و در رویا،  جاده  توریست رو ببینه، که بلواری زیباست، از چالوس تا رامسر، تمیز و مستقیمه، سمت شمالی بلوار توریست باغهای نیمه جنگلی، با چمن زار و پلاژهای زیبا  تا ساحل دریا  سفره ای شاد  گسترده است، و  جنوب بلوار، هتلها  و  کازینو های  متعدد پر از ستاره، که از لا بلای هر چند  تایشان، جاده های تمیز بدون زباله، تا میان جنگلها و کوه ها  کشیده شده، در شهر ها و شهرکهای   میان بلوار توریست، مجتمعهای مسکونی و تجاری و پا ساژ های  رنگا رنگ، که با انواع  کالاهای داخلی  و خارجی  انباشته است. مردم از هزاران توریست خارجی، که از فرودگاه و بندر اینجا  و جاده می آیند، پذیرایی می کنند،،،، هی هی  بیدار شو،  پا شو  پولهایی که  این توریستها  خرج  می کنن  جمع کن، و بقیه  داستان با  خودت. هموطن  موفق  باشی.     

 بانکهای  شلوغ  ،  بازار  پلو ن

بانکهای منطقه  سلیمان آباد، خیلی شلوغ است، و یکی از عمده ترین  مسئله آن  وجود قبضهای، آب و برق و تلفن  می باشد، که  بدون هماهنگی  و هر کدام در زمانی، پس و پیش بدست مردم میدهند، ایکاش مسئو لین ترتیبی میدادند، که این قبضها همگی در یک زمان بدست مردم میرسید، یا حتی مدت زمان پرداخت آنها طولانی میشد، تا وقتیکه همه جمع میشدند، یکجا به بانک  برده و پرداخت گردد. البته این مشکل همه ایران است، که رفع آن شلوغی  بانکها را به یک  چهارم کاهش میدهد. در گذشته تصمیم بر این بود، که برای مردم  حساب ملی باز کنند، و مازاد در آمد نفت و پول کوپنها، یا یارانه های داخلی را در آن بریزند، ومبلغ این قبیل قبضها هم از آن کسر شود، که این خود باعث صرفه  جویی در مصرف هم میشد، که نشد. یا حد اقل در این منطقه بعنوان یک بخش نمونه پرداختها اینترنتی شود. نباید مردم را دست کم گرفت آنها میتوانند، روشهای صحیح و علمی را با وجود  بسیار جوانان  تحصیل  کرده، اجرا کنند.  یه مشکل  کوچیک  دیگه هم  هست، و ایکاش مسئولین محترم، یه فکری هم برای این بازار خوب و سنتی چهارشنبه بازار، ولی  شلوغ و پلوغ و با ترافیک سنگین  سلیمان آباد، می کردند. غیر از این مسائل که بنظر شما، جزئیست یا  نه ؟  به  چلاسر  زیبا  بیائید و از اینهمه  طبیعت  لذت ببرید.   

  معـنی نا مها///  چلاسر تلفظ  صحیح آن chelasar است، ولی آدمای  جدید، به اشتباه chalasar می گویند، چلاسر بمعنی  چل  و چال و پائین و  لاسر  به آن اضافه میشود، که محل زندگی پائین، و جل jal  بمعنی  بلندی است که در نهایت در دوره سنگ قدیم، به  بین النهرین رفته و جلال از آن گرفته شده. هی  می گویند عربی در زبان  فارسی است، نه آقا جان، سنگ قدیم و تمدنهای اولیه، در قفقاز و البرز و زاگرس  تشیل شده، و سپس  گفتار  به بین النهرین  و از آنجا به  یمن و بقیه  رفته.  هی  هم از کهن  دیار ایرانی  است.

این  سوله  بزرگ  را  دریابید

یکی پیدا شه، سوله بزرگ کارگاه ور شکسته و مصادره ای خزر میوه، در روستای جل را دریابه، این سوله  برای این  منطقه میتواند  سرمایه کاری خوبی باشد، سالهاست که متروکه افتاده، وهر از چند گاهی با شرایط غیر اصولی و از نا چاری عروسی در آن می گیرند، یکی بیاید این  متروکه را بنوعی آباد  کند، بویژه برای  سالن باشگاه  ورزشی و جشنها خوبست، و محوطه وسیع و محلی خلوت و منظره عالی هم دارد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۶ساعت 19:8  توسط انوش راوید  | 

آفرین دلاوران ایران

آفرین دلاوران

دختران نوجوان یک باشگاه، یعنی باصطلاح باشگاه، در روستای زیبای زنگشا محل سه مدال طلای کشوری کسب کردند. از قدیم جوانان مازندران در هنرهای رزمی و کشتی معروف و همیشه مدال آفرین میدانها بودند. امروزه در یک زیر انباری نمناک کوچک یک ساختمان روستایی، با ستونهای آهنی و بلوک و زمین سیمانی لخت، یک مربی جوان و فعال و تعدادی دختر بچه از این روستا توانستند در مسابقات کشوری تکواندو، سه مدال طلا کسب کنند. آفرین، در بازدیدی از این محیط کوچک باصطلاح باشگاه آدمی به این فکر می رود، که چقدر این دخترکان کوچک دلاورند که با پا هایی زخمی از برخورد با زمین و بلوک و سیمان و آهن توانستند چنین بدرخشند. روستای زنگشا محل با بیش از یک هزار خانواده بزرگترین روستای مازندران است، که مردمی با استعداد دارد و بسیار قابل رشد و شکوفایی است. امید است مسئولین محترم به مسائل و مشکلات این روستا و بخش مرکزی تنکابن توجه نمایند که جوانان شاد و پویای این سرزمین حیفند. عزیزانی که برای ساخت و یا تجهیز باشگاه در این روستا تمایل به کمک دارند لطفا پیام بگذارند، تا به شوراهای ورزش و روستا معرفی شوند. این افتخاریست که ما ایرانی ها یکدیگر را در می یابیم و در تاریخ شیرینمان چنین بودیم. 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۶ساعت 19:8  توسط انوش راوید  | 

استان مازندران و شهر تنکابن

استان مازندران

   پیش گفتار

      منبع اینترنت و اطلاعات شخصی.

   جغرافیای استان مازندران

      استان مازندران با  24 هزار کیلو متر مربع مساحت و  3  میلیون  نفر جمعیت از استان ‌های سرسبز شمال فلات ایران است،  و در کرانه دریای خزر قرار دارد.  این استان در غرب استان گلستان و شرق استان گیلان است،  و از جنوب با استان‌های  سمنان و تهران و قزوین هم مرز است.  دریای مازندران مرز شمالی این استان را بطور کامل دربر گرفته‌ است.

   جالب:  سبزی استان های گیلان و مازندران که در شمال ایران قرار دارند رنگ سبز بالای پرچم ایران شده است.  

      تعداد ۱۵ شهرستان، ۳۶ شهر، ۳۸ بخش و ۱۰۴ دهستان در مازندران وجود دارد،  که ۴۳ درصد از شهرها در طول نوار ساحلی واقع شده‌اند.  مازندران تنها استانی است،  که با سه محور هراز، کندوان و سوادکوه با مرکز کشور مرتبط می‌باشد،  و چهار فرودگاه دشت ناز ساری، نوشهر، بیشه‌کلا بابلسر و رامسر ارتباط هوایی آن را با بقیه نقاط برقرار ساخته و راه آهن شمال یکی از شعبه ‌های اصلی راه آهن سراسری نیز از آن عبور می‌کند.  علاوه بر آن جاده ساحلی از رامسر تا بابلسر به طول ۲۲۰ کیلومتر با فاصله ۱۰ تا ۳۰۰ متر از کنار دریا می‌گذرد.

      دریای مازندران با دارا بودن منابع سرشار غذایی و ماهیان گوناگون،  به ویژه خاویار، در زمینه گردش گری نیز دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است،  که آن را در جهان متمایز کرده ‌است.  قله دماوند که به بام ایران معروف است،  در این سرزمین جای نهفته و از جاذبه ‌های شاخص مازندران و جهان می‌باشد.

شهرستان های مازندران

   شهرستان آمل،  12 درصد  از جمعیت استان را داراست.  شامل آمل، لاریجان، شاهاندشت، آب اسک، نیاک.

   شهرستان بابل،  سابقا بارفروش، 15 درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  بابل، بندپی، بهنمیر، امیرکلا.

   شهرستان بابلسر،  2 درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  بابلسر، دریا کنار، خزرشهر

   شهرستان بهشهر،  نام پیشین اشرفی،  ٫۶ 2 درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  بهشهر، گرجی محله، میانکاله.

   شهرستان جویبار، 4  درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  جویبار، لاریم، کردکلا.   

   شهرستان چالوس،  نام پیشین شالوس،  ۲٫۴ درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  چالوس، مرزن آباد، کلاردشت، نمک آبرود.

   شهرستان رامسر،  نام پیشین سخت سر،  ۴ درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  رامسر، جواهر ده.

   شهرستان ساری،  مرکز استان،   8 درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  ساری، دودانگه (پریم)، چهاردانگه (کیاسر)، فرح آباد، گلما، لاک دشت.

   شهرستان سواد کوه، ۴ درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  پل سفید، زیرآب، شیرگاه، آلاشت، ورسک.

   شهرستان تنکابن،  نام پیشین شهسوار،   7 درصد جمعیت استان را داراست.  شامل:  تنکابن، عباس آباد، نشتارود، دوهزار، سه هزار.

   شهرستان قائمشهر،  نام پیشین شاهی، علی آباد،  10 درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  قائمشهر، کردی خیل، ارطه، تِلار.

   شهرستان گلوگاه،  2 درصد جمعیت استان.  شامل:  شهر گلوگاه،  دو بخش مرکزی و کلباد.

   شهرستان محمودآباد،  8 درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  محمودآباد، فریدونکنار.

   شهرستان نکا،  ۷ درصد از جمعیت استان را داراست.  شامل:  نکا، هزارجریب.

   شهرستان نوشهر، 7 درصد از جمعیت استان را داراست.

   شهرستان نور،  5 درصد از جمعیت استان.  شامل:  نور، رویان، چَمِستان، لاویج.

عکس کلبه ای در میان جنگل های تنکابن،  عکس شماره 4187.

شهرستان  تنکابن

      تنکابن (نام سابق شهسوار)  شهری در استان مازندران می‌باشد.   پسوند بُن که در زبان مازندرانی بِن تلفظ میشود،  به معنی پایینِ و ریشه میباشد،  و در اسامی مکان های زیادی در مازندران وجود دارد.  در نتیجه تنکابن به معنی پای یا زیر و ریشه تنکا میباشد.  تنکا  شهری بود که در سال 789 منهدم گشت،  و آن هنگام قلعه ای به نام (دز تنکا) در محل شهر سابق بود.  در ضمن نام این شهر در دوران پهلوی به شهسوار تغییر و پس از انقلاب مجدداً تنکابن نامیده شد.

   مشخصات جغرافیایی ــ  شهرستان تنکابن یکی از شهرستان های استان مازندران از نظر جغرافیایی در 52 درجه و 50 دقیقه‌ی درازای خاوری و 49 درجه و 36 دقیقه ی پهنای شمالی و 20 متر پایین تر از سطح دریای آزاد قرار دارد.  شهر تنکابن درمسیر راه رشت – چالوس واقع شده و از شمال به دریای مازندران، از خاور به چالوس، از جنوب به سلسله جبال البرز و از باختر به شهرستان رامسر محدود می‌شود.  براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1377 مساحت این شهرستان بالغ بر 989و1 کیلومتر مربع است. براساس آخرین آمار جمعیتی در سال 1375 جمعیت این شهرستان بالغ بر 030و174 نفر بوده که از این رقم بالغ بر 650و33 نفر جمعیت مرکز شهرستان تنکابن بوده است. مسیر های درسترسی به تنکابن عبارتند از:

   ــ  راه تنکابن – رامسر،  به درازای 20 کیلومتر.

   ــ  راه تنکابن – چالکرود،  به درازای 40 کیلومتر.

   ــ  راه تنکابن – شانه تراش،  به درازای 43 کیلومتر.

   تقسیمات و روستاها و فرهنگ ــ  تنکابن دارای پنج دهستان وسیع،  بلده، گلیجان، نشتا، لنگارود و کلار آباد می باشد،  که هر یک از جهت آداب و رسوم و فرهنگ گویش تفاوت های چشم گیری با یکدیگر دارند.  در بعضی روستا های تنکابن که فاصله چندانی از هم ندارند اختلاف گویش به حدی است،  که تصور آن غیر قابل قبول می نماید.  جالب اینکه هر چقدر از تنکابن به سمت غرب پیش برویم،  به گویش گیلکی   بیه پسی   نزدیک خواهیم شد،  و هر چقدر بسوی نقاط شرقی نزدیک شویم،  به گویش مازندرانی خواهیم رسید.  محمدولی‌خان تنکابنی از سرداران مشروطه و پنج دوره رئیس‌الوزرای ایران،  اهل تنکابن بوده است.  تنکابن به معنی پایین تنکا است.  تاریخ تنکابن به گذشته های بسیار دور می رسد.  طبق مطالعاتی که از تاریخ به عمل آمده،  نخستین مردمی که در این حیطه زندگی می کردند،  به  (مردها) یا (آماردها) موسوم بودند.  بیشتر محققین  مردها  یا  آماردها  را ساکنین بومی شمال ایران می دانند.  مردها  مردمی سلحشور بودند و همیشه در مقابل پادشاهان و زورگویان دلیرانه ایستادگی می کردند،  و در تیرانداری بی نظیر بودند.

   توضیح انوش راوید:  اگر بتوانیم مازندران و طبرستان باستانی را همین مازندران کنونی بدانیم،  جهت اطلاع به مکان های جغرافیایی و یا جغرافیایی تاریخی ایران مراجعه شود.

      تنکابن در زمان ساسانیان جزء گیلان محسوب می شد.  چون حدود گیلان در آن زمان از تالش تا رود چالوس بود.  فرمانروایی این سرزمین سپس در اختیار (باوندیان و قارونیان) قرار گرفت،  (پادوسپانان) که از شاخه دوم گاوبارگان بودند تا زمان حکومت صفوی (شاه عباس اول) حکومت محلی خود را بر این منطقه ادامه دادند،  نوشته اند در زمان عمربن العلاء (145-157 هـ) رویان که تنکابن جزئی از آن بود به طبرستان پیوست.  دین مردم تنکابن به احتمال زیاد اوایل قرن دوم زرتشتی بود و اسلام بعد از آن در اینجا نفوذ کرد.

      تنکابن پیش از این جزو گیلان به شمار می‌آمده،  وحد خاوری آن به نمک آبرود می‌رسیده است.  (خرم‌آباد)  شهسوار  حاکم نشین نواحی قشلاقی و دو‌هزار  حاکم نشین ییلاقی آن محسوب می شد.  آثار و اشیایی که در ناحیه کلاردشت و تپه های اطراف آن بر حسب تصادف به دست آمده،  نشان می‌دهند که این منطقه در دوره‌ های گذشته، آباد و از تمدن ویژه‌ای برخوردار بوده است.  تنکابن یا شهسوار درگذشته های دور رستمدار هم خوانده می شد.  پادوسبانان تا زمان شاه عباس اول حکومت محلی این منطقه را در اختیار داشتند.  از دوران صفویه تا سال 1209 هـ. ق که آغاز سلطنت آقا محمد خان است،  این شهر فیض نامیده شد.  در دوره قاجاریه این شهرستان را تنکابن نامیدند.  پس از سقوط قاجاریه و با روی کار آمدن پهلوی اول، این شهر شهسوار و با وقوع انقلاب اسلامی مجددا تنکابن شد.

تنکابن امروزی شهری آباد و دیدنی است

      بهترین پرتقال کشور، بهترین ماهی گوشتی (استخوانی)،  بهترین کیوی کشور، بهترین گل گاوزبان و فندق، بهترین ساحل دریا و بهترین ترکیب و امتزاج دشت و کوه و ساحل به طوری که این گریز و فرار ساحل و کوه و جنگل گاهه به کمتر از یک کیلومتر و گاهی بیشتر از 20 کیلومتر میرسد،  این نزدیکی ساحل و جنگل در هیچ منطقه دیگر با این خوبی پیدا نمی شود.  طرح احداث جاده تنکابن به قزوین و الموت از طریق جاده سه هزار که در دست طرح است،  یکی از گزینه های موثر برای جذب توریست و فتح قسمت های جنوبی و شمالی البرز مرکزی است.
به جهت موقعیت اکولوژیکی و آب و هوای دلپذیر و جذاب توریستی،  تنکابن و رامسر بسیار مستعد رشد است.  این شهرستان باصفا و زیبای با جنگل‌ های معروف دوهزارو سه هزارو ده ها اثر طبیعی چون رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌ها، دهکده های زیبای توریستی و... منطقه ‌شناخته شده‌ ای در سرتاسر ایران است.  شهرستان تنکابن در باختر استان مازندران و همسایگی شهرستان زیبای رامسر واقع شده،  و این دو شهرستان از جاذبه های متعدد گردشگری برخوردار هستند.  صنایع دستی علاوه بر تامین اقتصادی مردم،  از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری این ناحیه به شمار می‌آیند.  از مهم ترین صنایع دستی تنکابن می‌توان سبدبافی، جاجیم بافی، گلیم بافی، شمد، پارچه های کتانی، ظروف چوبی و سفال و‌ بافتن جوراب های پشمی را نام برد.  کشاورزی و باغ‌داری اساس اقتصاد شهرستان تنکابن را تشکیل می‌دهد.  سواحل زیبای دریای مازندران، جنگل های بی شمار و سبز این شهرستان، دریاچه های موجود دراین شهرستان، رودخانه ها و چشمه های پرشماری که در مناطق دور ونزدیک این ناحیه پراکنده شده اند، پارک های طبیعی متعدد چون پارک محلی خشکه داران و غارهایی چون غار خرم آباد تنها بخشی از دیدنی های این شهرستان زیبا را تشکیل  می‌دهند.

   مکان های دیدنی و تاریخی  ــ  سواحل زیبای دریای مازندران، جنگل های بی شمار و سبز این شهرستان، دریاچه های موجود دراین شهرستان، رودخانه ها و چشمه های پرشماری که در مناطق دور ونزدیک این ناحیه پراکنده شده اند، پارک های طبیعی متعدد چون پارک محلی خشکه داران و غارهایی چون غار خرم آباد تنها بخشی از دیدنی های این شهرستان زیبا را تشکیل می‌دهند.

   صنایع و معادن ــ  انواع صنایع مرتبط با کشاورزی و باغ‌داری در شهرستان تنکابن رواج دارد.  کارخانه های کمپوت و کنسرو سازی، کارخانه های چای و برنج کوبی و... از انواع صنایع این منطقه هستند که در ارتباط با پایه های اقتصادی این منطقه برپا شده اند.  از معادن این شهرستان اطلاعات مستندی در دست نیست.   

   کشاورزی و دام داری ــ  کشاورزی و باغ‌داری اساس اقتصاد شهرستان تنکابن را تشکیل می‌دهد.  آب کشاورزی شهرستان تنکابن از رودها و چشمه تأمین می‌شود،  و محصولات کشاورزی آن برنج، گندم، جو، سبزیجات، تره بار، گل گاوزبان، گیاهان زینتی، چای، مرکبات، کیوی، فندق، گردو، گلابی، سیب، آلو، آلوچه و انجیر هستند.باغ های متعدد مرکبات در سرتاسر ناحیه تنکابن پراکنده هستند.  و انواع مرکبات، برنج، چای و کیوی مهم‌ترین صادرات این شهرستان را تشکیل می دهند.

عکس منظره ای از روستای جل،  عکس شماره 3340.

نگاهی کوتاه به رامسر

     رامسر،  در گذشته سخت سر نامیده میشد،  در گذشته رامسر بخشی از تنکابن محسوب میشد.  رامسر را عروس شهر های ایران لقب داده‌اند،  این شهر مرکز شهرستان رامسر است.  شهرستان توریستی رامسر در دامنه‌های جنگل و کرانه‌ های دریای مازندران در فضایی رویایی و سرسبز واقع شده و از قدیمی‌ترین و زیباترین نواحی شمال کشور و استان مازندران به شمار می‌رود.  رامسر تلاقی زیبایی هاست و در مرکز زیبایی‌های شگفت انگیز طبیعی واقع شده و  بزرگی طبیعت را به رخ می کشد.  سابقه و پیشینه‌ رامسر در برخی منابع و متون تاریخی،  حدود ده‌ ‌قرن آورده شده است.  خاندان های بزرگی که بیش تر آن ها از سادات بودند در شهر رامسر می زیستنه ‌اند.  رامسر پیش از سال 1310 هـ. ش دهی آباد به نام سخت سر بود.  از این سال به بعد تغییرات مهمی در آن صورت گرفت و هم اکنون از دیدگاه مسافران و جهانگردان خارجی این شهر تاریخی از بهترین‌ و معروف‌ترین گردشگاه های شمالی ایران به شمار می آید.

      شهرستان رامسر در باختر استان مازندران و دروازه ورودی به گیلان بوده،  و مرکز آن از نظر جغرافیایی در 39 درجه و 50 دقیقه‌ ی درازای خاوری و 55 درجه و 36 دقیقه‌ پهنای شمالی قرار دارد.  رامسر که در منتهی الیه باختر استان مازندران واقع است،  از شمال به دریای مازندران،  از جنوب به بلندی‌های البرز مرکزی،  از باختر به شهرستان رودسر در استان گیلان،  و از خاور به شهرستان تنکابن محدود می‌شود،  و در مسیر راه اصلی چالوس – رشت قرار دارد.  ارتفاع آن 20 متر از سطح دریای آزاد پایین ‌تر،  و آب و هوای آن نسبتا معتدل و مرطوب است.  آب کشاورزی رامسر از چشمه و رود تأمین می‌شود،  و محصولات مهم کشاورزی آن برنج، ‌گندم، بنشن، تره بار، گیاهان‌علوفه ای، مرکبات، سیب، به، گردو، فندق و کیوی هستند.  حصیربافی، سبدبافی، سفال، ظروف و مجسمه ‌های ‌چوبی، تافته‌بافی، گلیم، جاجیم بافی و دست‌بافت ها از مهم ترین صنایع دستی رامسراست.  آبشار ایج یا ده‌قلو در روستای ایج اشکور، آبشار ازارک درسنگ پشته رامسر، آبشار چار در درجنت رودبار، آبشار ریش براز و چشمه های جواهرده، کتالم و سادات محله از معروف ترین دیدنی های‌ شهرستان رامسر به شمار می‌آیند.  با این وجود شهرستان رامسر از چشم اندازهای بسیار بدیع و زیبایی برخوردار است و ستایش گردشگران از این همه عظمت و زیبایی نقطه‌ی مشترک اظهار نظر همه بازدید کنندگان این خطه است.  مسیر های دسترسی از این منطقه به اطراف عبارتند از :

   ــ  رامسر–  تنکابن به درازای 20 کیلومتر با جهت شمال باختری – جنوب خاوری.

   ــ  رامسر–  چابکسر به درازای 5 کیلومتر با جهت جنوب خاوری – شمال باختری.

   ــ  رامسر–  جواهر ده به درازای 25 کیلومتر با جهت جنوب باختری – شمال خاوری.

      مناطق وسیعی از مرکز شهر رامسر ازآب های گرم معدنی با انواع خواص طبی و درمانی برخوردار بوده،  که گردشگران زیادی از این آبها بهره‌مند می‌شوند.  وجود این آب گرم‌ها در نزدیکی ساحل دریا ویژگی منحصر به ‌فردی را به رامسر بخشیده است.  البته در فاصله پنج کیلومتری جنوب شرقی رامسر در شهر های کتالم و سادات محله نیز چند وان و استخر آب گرم معدنی وجود دارد،  که برای درمان بیماری های پوستی، رماتیسم و درد های عصبی و عضلانی سودمند است.

عکس منظره ای از جنگل ابر در ییلاق های رامسر،  عکس شماره 4177.


عکس خوراک ماهی در رامسر،  عکس شماره 7123.

کلیک کنید:  موزه های ایران

کلیک کنید:  کندوان های تاریخی ایران

کلیک کنید:  تاریخ ماجرا جویی در ایران

    توجه:  اگر وبلاگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  وبلاگ انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبلاگ و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبلاگم بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

    جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران:  حمله اسکندر مقدونی به ایران بزرگترین دروغ تاریخ،  حمله چنگیز مغول به ایران سومین دروغ بزرگ تاریخ،  و مقالات مهم مانند،  سنت گریزی و دانایی قرن 21،  و دروغ های تاریخ و حمله های عرب، مغول، تاتار،  و گفتمان تاریخ،  و جدید ترین بررسی های تاریخی در وبلاگ:

http://ravid.ir    و   http://arq.ir


برچسب‌ها: انوش راوید, استان مازندران, شهر تنکابن, شهر رامسر
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۶ساعت 19:7  توسط انوش راوید  | 

معرفی تولیدات ، چلاسر و جل

استعدادها در سلیمان آباد و چلاسر و حومه

پیش گفتار

      این صفحه ویژه استعداد های مردمی منطقه سلیمان آباد و چلاسر و حومه می باشد،  بمنظور ادامه مطلب به لینکها مراجعه نمایید.

کلیک کنید:  بخش اول در اینجا

جدید ترین اختراع های تأیید شده

جدید ترین اختراع های تأیید شده آقای "علی  قاسم پور بزایه آماده برای فروش امتیاز یا کالا در صنعت و بازار.

   نام مخترع :  علی  قاسم پور بزایه،  4523070  0192  و   1956613  0911

   ایران ــ  تنکابن،  سلیمان آباد،  کارگاه یخچال سازی علی قاسم پور بزایه. 

 

 

کلیک کنید:  اختراع های آقای علی قاسم پور

 

كليك كنيد:  سازمان آینده بینی ایران

كليك كنيد:  اندیشمندان و شاعران ایران

کلیک کنید:  تمدن کهن ایرانی آتلانتیس و جی

سبز= جنگل های شمال ایران، سفید= آسمان شفاف مرکز ایران، قرمز= سرخی فجر خلیج فارس

    توجه:  اگر وبلاگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  وبلاگ انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبلاگ و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبلاگم بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

    جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران:  حمله اسکندر مقدونی به ایران بزرگترین دروغ تاریخ،  حمله چنگیز مغول به ایران سومین دروغ بزرگ تاریخ،  و مقالات مهم مانند،  سنت گریزی و دانایی قرن 21،  و دروغ های تاریخ و حمله های عرب، مغول، تاتار،  و گفتمان تاریخ،  و جدید ترین بررسی های تاریخی در وبلاگ:

http://ravid.ir    و   http://arq.ir


برچسب‌ها: مخترع سلیمان آبادی, علی قاسم پور, استعدادهای محلی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۶ساعت 19:6  توسط انوش راوید  | 

دو روستای زیبای چلاسر و جل

چلاسر زیبا را ببینید

      چلاسر در 11 کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن استان مازندران و در دهستان سلیمان آباد قرار گرفته است،  حدود 150 خانوار جمعیت دارد،  در گذشته نه چندان دور همین 30 سال پیش روستایی کشاورزی و خیلی با صفا بود.  امروزه این روستا مانند بسیاری از روستا های ایران تغییرات ناپیوسته زیادی کرده است. 

      باد های توفنده پائیزه چلاسر یا چلاسر ها،  اشخاص هنرمند را به پرواز می آورد و این پرواز تجسمی از عشق است،  احساسات و هنر در هم می آمیزند و گردشگری نوینی را رقم می زنند که هشتمین هنر می شود.

عکس خوش آمد گویی به چلاسر،  عکس شماره 1905 .

  هنر گردشگری در چلاسر،  روستایی  که عطر چای کارخانه چای خشکنی آن  تمام فضا را پر کرده، و تازه وارد ها را وادار به مکث میکند،  به به بهترین  چای دنیا.  روستایی که خوش طعم ترین برنج و شیرین ترین پرتقال و کیوی ایران را تولید میکند،  با امام زاده و قدمگاه های تاریخی،  که دلیل بر ایمان قجری مردم پاک است.  مردمی فعال و زحمت کش،  و با عزت و احترام،  که  تحصیل کرده هایشان بسیار است.  از کنار کارخانه شالی خشک کنی، که بوی فرح بخشش به مشام میخورد،  بسمت کوه می پیچیم و در یک مسیر بسیار نیکو به روستای جل می رویم.  نوشتن از چلاسر و جل تنها گفتن تعریفها و مشکلات نیست،  بلکه نوعی دفاع از حقانیت از دست رفته تاریخی روستا های ایرانی است،  که برای بازسازی آن هنر گردشگری باید به کمک بیاید.  پیام و شعار سازمان جهانی گردشگری سال 1983 میلادی،  سفر كردن یك حق و یك مسئولیت شناخته شده است،  در گذشته ها سفر كردن یك نوع سبك زندگی به شمار می رفت،  كه در جهان رواج داشته و دارد،  بویژه در ایران،  که سرزمین ایل یا ای + ران بود،  تعریف مشروح در اینجا.  کوچ و ییلاق و قشلاق برای تمام مردم،  از حکام تا توده مردم در تمام سال جریان داشت.  ولی امروزه سفر كردن را می توان به عنوان هنر،  بررسی و تحلیل کرد،  و باید آنرا بعنوان هنر به مردم شناساند،  تا بتوانند دیدگاه متفاوتی از گردش پیدا نمایند.  هنر به هنر های دستی، هنر های ترسیمی، هنر های نمایشی و... طبقه بندی می شود،  و چون امروز روابط عمومی به عنوان هنر هشتم قلمداد می گردد،  می توان آن را جزو هنر های رفتاری دانست،  و سفر كردن را هم به عنوان هنر،  بهتر است از گروه همین هنر های رفتاری حساب کرد.

از جل زیبا دیدن کنید

      روستای کوچک و کم جمعیت ( جل )،  معروف به جل چلاسر در / ۱۲  کیلومتر جنوب غربی شهر تنکابن، و در دهستان سلیمان آباد قرار دارد.  با مناظر بسیار زیبای طبیعی کوهپایه ای،  و سبز و جنگلی همراه با  آواز دلنشین پرندگان  رنگارنگ.  جاده  قدیم ابریشم از این روستا می گذشته و آثار تاریخی حفاظت نشده ای، در کنار این روستا قرار دارد،  که  دیدنشان به انسان آرامش می دهد.  جاده آسفالته و برق و آب لوله کشی روستا،  که با  خرج و دست توانای مردم انجام یافته است،  و نیز بخش خصوصی سرمایه گذاری های زیادی، در این روستا کرده است.  کشاورزی عمده روستا ی جل باغ های مرکبات، و چای و کیوی و گل و کشتزار های برنج است،  که شغل و درآمد اصلی مردمی می باشد،  که تمام سال در کار و تلاشند.  بسیاری از اهالی تهران، و شهر های دیگر برای اقامت دائم به این روستا آمده،  تا از آّب و هوای مناسب،  و چشم انداز کوه دریا استفاده کنند،  و به کار های کشاورزی و صنعتی به پردازند،  که البته باعث افزایش قیمت زمینها و باغات شده است.

      به سرزمین کوچک جل بیائید، و از دیدن این همه منظره طبیعی، که در هر فصل زیبایی خاصی دارد لذت ببرید، و در این نمونه یک روستای ایرانی به این فکر خواهید بود، که عظمت ایران بی همتاست.

      35 سال پیش چلاسر و جل و تقریباً تمامی روستاهای گیلان و مازندران خیلی با صفا تر از امروز بودند،  نه دیواری بود و نه دری،  آرامش خالص طبیعی حکم فرما بود،  مردم شاد و سر زنده مشغول کار کشاورزی و دامداری بودند.  بهای زمین و باغ بسیار کم بود،  از قرار متری 5 تا 50 ریال، اما امروزه ارزش آن بالای متری 300 هزار ریال و حتی تا چند میلیون تومان است،  که با حساب ارزی بیش از هزار تا ده ها هزار برابر می شود.  جمعیت نسبی حدود پنج برابر شده،  و تعداد اتوموبیل ها تا یکصد برابر افزایش یافته است،  صدای گوش خراش موتور سیکلتها و کامیون ها بی نهایت برابر شده است.  خانه های چوبی و گلی و سفالی خوشگل جمع و جور با هوای طبیعی مطبوع (عکس خونه گلی  جای خود را به خانه های مدرن امروزی داده است،  که برای گرم و سرد کردن آنها غیر از اینکه انرژی زیادی مصرف می شود،  مجبورند کولر و وسایل دیگر را هم از کشور چین بیاورند،  و تجارت وارداتی و مصرفی رونق گرفته و تولیدات محلی و بومی خوب ایرانی برای همیشه رفته اند.  البته این مشکل اینجا نیست،  در تمام جهان این وضع گسترش یافته،  و زمین طبیعی و خوب ما،  دارد بر انسان می شورد،  و با گرم و سرد شدن های بیشتر از خود دفاع می کند،  و بشر را تهدید می نماید.

    توجه کنید:   نقاط بکر و نازی وجود دارد،  که هنوز کسی به آنها توجه نکرده است،  اینجا را ببینید.

      دیگر چون هزاران سال تاریخی،  اقتصاد منطقه چندان بر پایه تولیدات کشاورزی و دامی نمی گذرد،  در گذشته تولیدات محلی اینجا به تمام ایران و خارج صادر می شد،  ولی امروز پایه اقتصاد بر اساس فروش زمین کشاورزی برای ساخت ویلا به غیر بومیها می گردد،  مرحله بعد از حقوق هایی است که توسط بخش دولتی گسترده و بزرگ ایران عزیز به کارمندان می دهند،  سومین در آمد اقتصادی از کشاورزی است،  تولیدات دامی بسیار کم شده است،  چهارمین درآمد منطقه از گردشگران نان و پنیری و آبگوشتی داخلی بدست می آید.  بیشتر جوانان تحصیلات خوبی دارند و علی ترین رفتار و نزاکت در جهان را دارند،  اما فاقد توانایی تولید فکر نو کار و کار یدی هستند.  اقتصاد ملی و تاریخی کاملاً به اقتصاد نفتی تبدیل شده است،  و جوانان چشم به این اقتصاد دوخته اند که هر آن ممکن است با بحران های جهانی دگرگون شود.

   جالب:  جوانان عزیز بیائید مطالب دیدنی و جالب،  پیشرفتها و کاستی های شهرها و روستا هایتان را به اینترنت بکشید تا همه جهان زیبایی ها و خوبی ها، عظمت و بزرگی ایران را دریابند.  غیر از دیدنی ها، از انبوه مراسم و جشن های محلی که در حال فراموش شدن هستند،  بنویسید و عکس و فیلم بگیرید.  خرافات های بعضی از قدیمی ها را یاداشت کنید و ریشه یابی نمایید،  مثلاً من دیدم،  که دامداران کوچک محلی،  شیر را غروب نمی فروشند،  تخم مرغ را شرایطی می دهند،  یا برای گلو درد به نزد خاش گیر می رفتند،  و خیلی چیز های دیگر که باید یاد داشت شوند،  و ریشه یابی تاریخی و فرهنگی شوند.  یکی دیگر از مشکلات بیکار نشستن دورهم در کوچه و بازار و گفتن مسائل بی اهمیت و سطحی و یا از این و آن گفتن است،  پدیده دیدن سریال های بی محتوای تلویزیونی تا آخر شب،  و موضوعات دیگر را بگویید و بنویسید،  البته بسیاری از اینها مشکلات جهانی است.

عزیزان چلاسر و جل، خبر، عکس، مقاله و آگهی، جهت این وبلاگ ارسال نمایند.

عکس هایی از چلاسر و جل.

چلاسر نمونه رنسانس روستایی

      معمولاً نام رنسانس یا زنده کردن اروپا بر یک مدت از تاریخ اطلاق میشود که از فتح قسطنطنیه در سال 1453 به وسیله ترکان عثمانی آغاز می گردد و به مرگ الیزابت ملکه معروف انگلیس در سال 1603 خاتمه پیدا می کند.  20 سال گذشته در ایران عزیز با حرکتی نو روبرو بودیم،  که آنرا می توان رنسانس روستایی یا زنده کردن روستاهای ایران نامید.  در این مدت شاهد بودیم که جوانان روستایی بخاطر سلامت محیط و هوش خوب به درجه های بالای علمی رسیده اند و از بینش ثابت گذشته گذر کرده و تحولاتی فکری را در روستا بوجود آورده اند.  تحولاتی که از بدو پیدایش روستا تا ابتدای قرن 21  تقریباً ثابت بوده است،  و طی قرنهای گذشته هرگز تصور آن نمی رفت که واژگون شود.  این تغییرات بسیار قابل ملاحظه می باشند،  در این دوره که از نظر تاریخی بسیار کوتاه می باشد،  اصلاحات مدرن و اجتماعی بوقوع پیوسته است.  احیا یا زنده کردن روستاها بدون اخطار قبلی و یا اقدامات مقدماتی شروع شد،  و این مسئله از نظر تولیدات سنتی روستاها تاثیر زیادی داشته و امروزه این نوع کارها در حال از بین رفتن است.  همچنین باعث شده تولیدات کشاورزی و دامی نیز تغییرات اساسی نماید.  امروزه جوانان روستایی دیگر نمی توانند چون کشاورزان گذشته در کارهای سنتی درگیر باشند،  آنها می خواهند از جدیدترین روشهای علمی و صنعتی برای کار و تولید استفاده کنند.  این مسئله تضاد و در هم آمیختگی در کار تولید محصولات روستایی بوجود آورده،  که خود مشکلی است و نیازمند تدبیری نو می باشد.  برای اتخاذ روشهای نو و هماهنگ سازی های مدرن دانایی قرن 21 لازم است،  که در مقاله قرن سنت گریزی توضیح داده ام.  بنابراین لازم سازمان جدید دولتی یا غیر دولتی تشکیل شود تا برنامه هایی علمی جهت این مهم و زنده شدن روستاها را بعده بگیرد.  توجه نکردن به رنسانس روستایی ایران خطراتی دارد،  منجمله پاشیده شدن شیرازه کار و تولید در روستاها.  لازم به یاد آوری است از گذشته ها ملت ایران دشمنانی داشته و آنها همیشه سعی می کردند ایرانی ها را ضعیف نشان دهند،  در اینباره در  جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران  توضیح داده ام،  که مطالعه آن را به عزیزان توصیه می کنم.

   پرسش از عموم:  آیا هر روستا بدون هماهنگی با دیگر ارگان های دولتی و غیر دولتی،  می تواند مسیر تحولات را در قرن 21 سپری کند؟

عکس منزل انوش در چلاسر و جل در برف،  عکس شماره 1910 .

آخرین مرز گیلان

      از زبان قدیمی های چلاسر شنیده ام،  که این  روستا مرکز خان نشین شرق گیلان بوده،  و شهری در شرق گیلان و یا  این قسمت از غرب مازندران  وجود نداشته،  و تمام این منطقه  پوشیده از جنگل و چرا گاه  بوده،  و مقدار کمی برنج تولید میشده.  برنج و محصولات دامی و جنگلی،  توسط  گاری به اسکله کوچک و چوبی  واقع در کریم آباد،  تنکابن، حمل میگردید،  و در آنجا با  قایق های هشت یا ده متری در جهت باد،  به انزلی یا محمود آباد می بردند،  و در شبکه  توزیع و صادرات آنروز ایران قرار می گرفت.  البته این خان نشین شرق گیلان،  نزدیکی هایی هم با خان نشین،  در غرب مازندران داشته،  و بهمین  جهت در زمان تعیین استانها در دوره رضا شاه،  به مازندران پیوسته شد.  همانطور که همه  چیز جنبه مادی آن مطرح است،  احتمالا دلایل مادی خوانین و نفوذ آنان،  در این تقسیم بندی منظور گردیده.  مصلحت منطقه و مردم،  که به جهت دوری از مسیر های فرهنگی و علمی در طول تاریخ و گذشته ها دست نخورده باقیمانده بودند،  به حساب نیامده.

      حتی گفته شده است،  که  میرزا کوچک خان،  خان نشین چلاسر را،  آخرین مرز شرقی گیلان بحساب می آورده،  و بدین منظور در ابتدای جاده دو هزار و سه هزار،  نزدیکی این روستا مبادرت به انبار اسلحه،  برای ایجاد پادگان مرزی نمود،  که امکان آن نشد،  و این انبار تا کنون کشف نگردیده.  در کتاب های تاریخی آمده،  در گذشته های دور،  زمان حکومت اشکانیان این منطقه مرکز زندگی آماردها بوده،  و آنها از گله های اسب و گاو و خوک حکومتی،  در اینجا حفاظت می کرده اند،  که مخصوصا در زمان جنگ، این گله ها را همراه سپاه می کردند.  روزی آماردها نا فرمانی کرده،  و سرکوب شدند و به مرکز ایران،  خوار و ورامین کوچ داده شدند.  همانطور که در وبلاگ  جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران  گفته ام این نوشته ها و گفته های تاریخی بیشتر جنبه داستانی دارد،  تا  تاریخ واقعی،  تاریخ را باید علمی بررسی کرد.

     در هر صورت، همانگونه که از جغرافی منطقه پیداست، در گذشته های دور منطقه جنگلی و چرا گاهی بود،  و زندگی مردم به جهت نزدیکی کوه به جنگل و جلگه و سپس به دریا،  و وجود مالاریا در تابستان،  و بارندگی زیاد در زمستان، ییلاق و قشلاقی و دامداری بوده.  البته جاده ابریشم،  از جنوب روستای چلاسر و از روستای جل در دامنه کوه میگذشته است،  اما این مسیر شمالی جاده ابریشم،  کم گذر تر از مسیر جنوب البرز آن بوده.

    اگر اگر اگر این منطقه با امکانات طبیعی و عالی که دارد توریستی بین المللی شود، در آمدی خیلی بیشتر از کشاورزی و کمک های نفتی دولت پیدا میکند،  و حتی  میتواند،  به دولت هم کمک مالی بدهد،  و بیکاری از بین برود،  و مشاغل جدید زیادی را برای جوانان بقیه جاها هم باشد.

   پرسش از عموم:  آیا شما پیشنهادی برای توریستی شدن منطقه دارید؟

 

میانرود سرزمین عشاق

      روستای زیبای میانرود در دوازده کیلومتری تنکابن و میان دهستان سلیمان آباد قرار دارد،  این روستا یکی از

بهترین انواع مرکبات ایران را تولید میکند،  محصولات دیگر این روستا برنج و گل و چای و کیوی است،  که به تمام ایران فرستاده میشود.  جوانان فعال تحصیل کرده زيادي از این روستا،  باعث افتخار ایران در تمام جهان هستند.  رودخانه ای زیباي كرشمه اي دارد،  كه از کنار این روستا آرام میگذرد،  در دو طرف آن جنگل و باغ های سر سبز خود نمايي مي كنند،  و مناظر دلپذیری و باور نکردنی بوجود آورده است.  بسیاری از تهران و دیگر نقاط ایران،  برای دیدن و اقامت و حتا اقامت،  به اين روستا می آیند.  چشمه ای با پله های بلند،  عطر آكنده پونه در هوا،  رنگ گل هاي بفشه و پامچال،  چشم بیننده را روشن میکند.  آبی گورا از دل زمین،  صفای روح را می آورد،  گویند هر کس از این آب بنوشد عاشق میشود،  و چه کسانی آمدند و جرعه ای به کام زدند و عاشق رفتند.

دو روستای زیبای آخوند محله و جل آخوند محله

      در راستای شمال جاده ابریشم،  و در دامنه کوه های زیبایی که چون گوهر سبز میدرخشند،  دو روستای تاریخی قرار گرفته است.  به گفته یکی از اهالی قدیمی،  در گذشته این دو روستا از مراکز عمده تولید لبنیات و گوشت بودند.  ولی امروزه با داشتن جوانان با هوش و تحصیل کرده بسیار،  و برپایی شهرک صنعتی،  عمده ترین مرکز صنعتی غرب مازندران گردیده است.  که این مسئله باعث افزایش قیمت زمین گردیده است.  عمده ترین تولیدات کشاورزی این دو روستا برنج مرغوب ایرانی،  کیوی و گل و مرکبات،  لبنیات و گوشت می باشد.  تولیدات شهرک صنعتی رو به رشد آن،  به تمام نقاط ايران ارسال میشود.

      از میان باغات سبز و خرم و در دامنه کوه سیاهگل چال،  که با مناظر زیبای خود هر بیننده را به سپاس از طبیعت می گمارد،  با طی دو کیلومتر از روستای جل چلاسر،  به جل آخوند محله میرسیم.  در این مسیر با خود خواهیم گفت،  که این منطقه با كلي ديدني طبيعي،  و گبرستان و آثار تاريخي،  می توانست نگینی در گردش گری جهانی باشد.  البته این وظیفه جوانان با هوش و با استعداد منطقه است،  که سرزمین خود را به بهترین وضعی در جهان بشناسانند.  ما در قرن سنت گریزی،  باید قدرت عمل خود را نشان دهیم،  و حداقل در اينترنت معرف ملي گرايي محلي خود باشيم.

   پرسش از عموم:  بنظر شما بهترین ایده برای شکوفایی بهتر منطقه چیست؟


جامعه ای نو در روستا بسازیم

      روستاهای زیبای بخش مرکزی تنکابن،  با استعدادهای کمیاب خود و با جوانان تحصیل کرده و با هوش هر روز بهتر می درخشد.  از خوبترینها که بتوان تصور کرد برای این سرزمین سبز و زیبا قابل دسترسی می باشد.  فقط لازم است اندکی از خود گذشتگی داشت و کمی هم اهمیت و همیت ملی خرج کرد،  تا بخش مرکزی تنکابن ستاره تابناک در جغرافیای پهناور ایران گردد.  سرزمینی که افزایش قیمت زمین در آن طی 30 سال گذشته بیش از ده هزار برابر بوده که در تمام ایران و جهان بی سابقه می باشد.  برای بالا بردن تواناییهای این سرزمین ابتدا باید مشکلات را شناخت،  خطرات را بررسی کرد،  راهکارهای سازنده ارایه داد،  همکاریهای دولتی و غیر دولتی را جذب کرد،  آگاهی لازم به جوانان تحصیل کرده برای این مسیر داد.  مردم خوب و غیرتمند ایران بالاترین قدرت برای بدست آوردن خواسته های ملی و میهنی و سازندگی را دارند،  و می توانند بهشتی افسانه ای بسازند.  مسیر تکامل اجتماعی و فرهنگی ایران با چهره ای نو که در گیتی و تاریخ نمونه ندارد،  قدرتمندانه پیش می رود و آنچنان شگرف خواهد شد که جهانی را دگرگون می کند.  آرزومندم همه امیدوارانه در جهت بهتر و برتر از گذشته بودن گام بردارند.  آیا شما برای سازندگی بهتر پیشنهادی دارید؟   

سیندرلا در چلاسر و جل

      شرایط اجتماعی این سالها كه تغییرات ناپیوسته سريع داشته است،  و در قرن سنت گریزی توضیح داده ام،  باعث شده اشخاص زیادی را چون سیندرلا نماید.  سیندرلا هایی که به جای دعوت به قصر شاهی،  روانه روستاها می شوند،  تا شاهزاده افسانه ای را در رویا بيابند،  و آسایش جديد در زندگی تجربه كنند.  اما بر خورد های این تغییرات ناپیوسته،  آنها را به بعد های چندم و ناشناخته می رساند.  این سیندرلایی که در عكس می بینید،  و خودش را با لوندي در ميان دست هايش پنهان کرده،  خانم بسیار شاداب و خوبی است،  که از تهران آمده و در یکی از باغات باصفای رامسر مقیم شده،  و تمام تلاش او بازگرداندن پوشاک و زندگي سنتی،  مربوط به تمام ایران در بین جوانان با ذوق و ملی گراست.  او در محل زندگيش خانه اي گردشگري و اكو توريست خانوادگي دارد،  كه خود موزه اي ديدني است،  اگر مي خواهيد ببينيد برويد به:  گته گلي خانه.

مردي از دل طبيعت

      بهمن مردي است،  كه تنها در دل طبيعت و با طبيعت و امكانات طبيعي و اوليه زندگي مي كند،  و به همه مي گويد:  كه در آخر بشريت مجبور مي شود،  به زندگي اوليه و طبيعي باز گردد.  بهمن يك مكتب و فلسفه آورده،  بازگشت به زندگي ساده گذشته و احترام به طبيعت و زمين ما.  بايد تا دير نشده،  بهمن و مكتب او را،  حرفه ايها بررسي و تحليل هاي نوين كنند،  و سپس با برنامه هاي تدوين شده،  مورد حمايت مردم و دولت قرار گيرد.  البته من درباره فرهنگ بهمن كمي مشكل دارم،  عقيده دارم بايد بسوي تمدن جديد با بهترين شيوه هاي علمي رفت،  و كلاً بازگشت به عقب براي بشريت امكان ندارد،  آن تمدن نوين كه پيش روي ما قرار دارد،  مطمئنن متفاوت است.

   عكس بهمن هنگام پختن نان با يكي از سبك هاي خودش در خونه گلي چلاسر،  1388 خورشيدي،  همانگونه كه در عكس مي بينيد تمام وسايل شخصي و لباس هاي بهمن سنتي و محلي است.  عكس شماره 4528 .

   توجه:  بمنظور آگاهي از فرهنگ و تز بهمن،  مجموعه اي از مقالات و سفر نامه هاي نوشته او را،  در وبلاگ قرار داده ام،  با مطالعه آنها نظر خود را بدهيد.

كليك كنيد:  اينجا دانلود نوشته هاي بهمن

میوه پرتقال شهسوار

      نام ميوه پرتقال از نام کشور پرتقال گرفته شده،  در گذشته هاي ايران بزرگ نام آن اورنج بود،  که هموزن نارنج و تورنج و غیره میباشد.  اورنج در زبان انگلیسی و همچنین تمامی زبان های اروپایی،  هیچ هموزنی ندارد.  در اوایل قرن شانزده میلادی،  پرتقالیها که جنوب ایران و خليج فارس را گرفتند،  این میوه را برای شاه وقت در مرکز ایران بردند،  و شاه وقت ایران گفت،  به نام آنها پرتقال بگویید،  دستش درد نکند چقدر وطن پرستی!!!.

كليك كنيد:  تمدن کهن آتلانتیس

كليك كنيد:  استوانه کوروش بزرگ

كليك كنيد:  معنی نام شهرها و روستا های ایران

    توجه:  اگر وبلاگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  وبلاگ انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبلاگ و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبلاگم بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

    جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران:  حمله اسکندر مقدونی به ایران بزرگترین دروغ تاریخ،  حمله چنگیز مغول به ایران سومین دروغ بزرگ تاریخ،  و مقالات مهم مانند،  سنت گریزی و دانایی قرن 21،  و دروغ های تاریخ و حمله های عرب، مغول، تاتار،  و گفتمان تاریخ،  و جدید ترین بررسی های تاریخی در وبلاگ:

http://ravid.ir    و   http://arq.ir


برچسب‌ها: انوش راوید, چلاسر و جل, روستای چلاسر, روستای جل, میانرود و پرتقال
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم مهر ۱۳۸۶ساعت 19:6  توسط انوش راوید  |